Työllisyyden paraneminen on parasta sosiaalipolitiikkaa - ajatuksia valtion ensi vuoden budjetista

Koillis-Helsingin LähiSanomat, Valtuutetun palsta, 20.9.2006

Valtion ensi vuoden budjetti tuo pääkaupunkiseudulle lisärahaa. Kuntien valtionosuuksien lisäyksestä tulee Helsingille arviolta 43,3 miljoonan euron lisätulot ensi vuonna. Puolet tästä tulee ns. kuntien pakkolainan takaisinmaksusta. Tavallisten helsinkiläisten näkökulmasta hallituksen politiikka on erittäin positiivista, Helsingin mahdollisuudet kehittää peruspalveluita paranevat.

Lasten ja nuorten pahoinvointi on lisääntynyt. Ongelmien kanssa eivät paini vain vanhemmat vaan myös päivähoito ja koulu.Valtion budjetissa on koko maahan 200 uuden erityislastentarhanopettajan virkojen lisäys sekä rahoitus koulukiusaamisen ehkäisyprojektiin. Lasten ja nuorten kanssa työskentelevien kykyä havaita ja puuttua kiusaamiseen välittömästi kehitetään.

Monilapsiset perheet ja yksinhuoltajat ovat lapsiperheistä taloudellisesti vaikeimmassa asemassa. Kotihoidotuen sisaruskorotuksen ja elatustuen korotukset helpottavat hieman tilannetta, mutta sosiaali- ja terveysministeriössä olisi syytä aloittaa sosiaaliturvan ja –palvelujen kokonaisuudistus. Nyt on vielä puoli vuotta aikaa seuraaviin hallitusohjelmaneuvotteluihin, silloin on sovittava siitä miten uudistus toteutetaan.

Vanhemmuuden kustannusten jaosta on puhuttu vuosia. Eri tahot ovat olleet liikuttavan yksimielisiä siitä, että kustannuksia on tasattava alojen kesken. Tulokset ovat olleet kuitenkin olemattomia. Nyt eduskunta on saanut käsittelyynsä esityksen, jossa työnantajalle vanhemmuudesta aiheutuvia kustannuksia pienennetään. Kokoomus ja kristilliset ovat nostaneet metelin ja pitävät lakiesitystä tasa-arvon vastaisena. Hallitushan esittää, että isälle maksettaisiin korkeampaa vanhempainpäivärahaa 50 ensimmäisen päivän osalta kuin äidille, jos isä pitää vanhempainlomaa. Onko opposition edustajilta jäänyt huomaamatta, että myös äitiyspäivärahaa korotetaan 56 ensimmäisen päivän osalta? Adoptiovanhempien vanhempainrahakausi pitenee myös 20 päivällä.

Vanhasen hallituksen täysin epärealistisena pidetty tavoite 100 000:nnen uuden työpaikan luomisesta lähestyy. Yrittäjyyttä edistävät lainsäädäntömuutokset, mm. starttirahan myöntäminen muillekin kuin työttömille ja kotitalousvähennyksen laajentaminen ja korottaminen ovat tuottaneet tulosta. Työllisyyden parantuminen on mitä parhainta sosiaalipolitiikkaa ja ehkäisee syrjäytymistä.

Ps. Kännykkävippien korot ovat täysin kohtuuttomia, jopa 700% vuodessa. Eduskunnan talousvaliokunta aikoo selvittää asiaa. Koronkiskonnalle on asetettava rajat. Erityisesti nuorten on vaikeaa mieltää lainan todellisia kustannuksia. Liian moni nuori on joutunut jo tätä ennen kulutusluottojen takia vaikeuksiin. Helsingin joukkoliikenteen aikataulukirjassa on myös kännykkälainan mainos. Jätinkin valtuustokysymyksen kaupungin vastuusta asiassa.